Kuidas palgatöötajana investeerimist alustada?

Anneli Loorits esinemas Investor Toomase konverentsil. Fotograaf Raul Mee.

Osalesime MONEYZENi ekspopinnaga Äripäeva korraldatud Investor Toomase konverentsil ja jagame meie meeskonna tähelepanekuid ühest inspireerivaimast ettekandest, mis kinnitab, et finantsvabaduse saamiseks ei pea ilmtingimata ettevõtlusega tegelema, see on saavutatav ka palgatööga.

Eluaegse palgatöötaja ja kirgliku maailmaränduri Anneli Looritsa portfelli väärtus on tänaseks 335 000 eurot. Selle tulemuseni jõudis ta umbes kolme aastaga ning tegi seda palgatöötajana. Eesti suurimal investeerimiskonverentsil tutvustas ta samme, mille abil ta oma portfelli kasvatanud on.

Tähelepanu sissetulekute suurendamisele

Kõige olulisem on Anneli sõnul keskenduda oma sissetulekute suurendamisele, et oleks üldse võimalik raha kõrvale panna. Kuidas seda teha?

Esiteks, tuleb mistahes valdkonnas tööelu alustades teha oma asja tõeliselt hästi. Tee oma töö ära tähtajaks või natuke varem ja tee oma asja hingega – seda on näha tulemustes ja see ongi see viis, kuidas sa jääd silma oma ettevõttes, oma juhile ja kolleegidele. Tasapisi hakatakse Sulle pakkuma võimalusi – projekte, väljakutseid ja kõrgemaid ametikohti. Tavaliselt kaasneb sellega ka natuke suurem sissetulek.

Teiseks, tuleb olla proaktiivne ja julge, alustades nt oma arvamuse avaldamisest koosolekutel kuni julguseni võtta vastu otsuseid. Paljud inimesed teavad, mis on probleem ja mida peaks tegema selle lahendamiseks, aga 90% väldib otsuse vastuvõtmist ja ootab, et keegi teine otsustaks. Kui oled julge tegutsema ja otsustama ning võtad oma otsuste eest ka vastutuse, siis jääd silma kui inimene, kes paneb protsesse liikuma.

Kolmandaks, tuleb Anneli sõnul olla normaalne inimene, kellega teised tahavad koostööd teha ning käituda nii, nagu tahad, et sinuga käitutaks. Siis teenid alluvate, kolleegide ja juhtide toetuse, mis võib tekitada uusi arenguvõimalusi.

Oluline on kinni haarata ettetulevatest võimalusest liikuda vastutusrikkamale ametikohale, isegi kui tundub, et sa veel selleks valmis pole, või rahvusvahelisest firmast tööandja kaudu minna välismaale tööle. Sellega kaasnevad tihti lisatasud, mida saab kõrvale panna. Lisaks saad hulga uusi tutvusi ja võimalusi, mis aitavad elus edasi.

Leia oma „miks“ ja vaata kulud üle

Kui sissetulekute tase juba võimaldab säästa, tuleb leida eesmärk, miks soovid investeerimisega alustada. Millist elu soovid elada täna ja 10, 20 aasta pärast, ka vanemas eas? Igaühel on oma „miks“ ja õnnestumiseks peab see piisavalt tugev olema. Näiteks Anneli tõi konverentsil välja, et kui ta peab suurimaks väärtuseks vabadust, sest ta ei soovi sõltuda ei riigist, tööandjast ega elukaaslasest, ning üle kõige armastab reisida, siis ühel hetkel otsustas ta oma kulud üle vaadata ning lõpetas kulutamise asjadele, millest ta tegelikult ei hoolinud.

Tihti on nii, et mida suuremad on sissetulekud, seda suuremad on ka väljaminekud. Siinkohal oleks vaja prioriteedid paika panna ja otsustada, millised kulud on eluliselt vajalikud ning emotsionaalselt toetavad ning millistest saaks kergelt loobuda ilma, et elukvaliteet oluliselt halveneks. Näiteks ei tasu palgatõusu saamise järel kohe uut kallimat autot liisingusse võtta või suuremat kodu soetada, vaid pigem kaaluda lisatulu hoiusele suunamist või investeerimisega alustamist.

Õpi ja tegutse

Kui eesmärk on paigas, tuleb leida viis, kuidas selleni jõuda. Anneli tõi oma ettekandes välja, et enne tegutsema asumist, tuleb ennast investeerimisvaldkonnas harida. Oluline on viia ennast teemadega kurssi, lugeda raamatuid, investorite blogisid, kuulata podcaste ja osaleda koolitustel. Samas on oluline mitte liiga pikalt mõtlema jääda, sest ka väikeste summadega proovimiseks mõeldud investeeringud oleksid võinud selle ajaga juba passiivset tulu teenima hakata.

Nagu ka paljud teised tänaseks edukad investorid, alustas Anneli kolm aastat tagasi ühisrahastusest, mis on endiselt kättesaadav ka täna. Näiteks MONEYZENi väikelaenudesse investeerimine võimaldab alustada vaid 20 eurost ning määrata ise, millise intressiga soovid raha välja laenata. Selliselt saad kõige kiiremini kätte tunnetuse, milline on sinu riskiisu ja tootluse ootus, ning hea stardipositsiooni tulude suurenedes soovi korral teiste varaklasside kaasamiseks.

Väikelaenudesse investeerimine on hea võimalus alustada

Kokkuvõttes tasub kõigepealt mõelda, millist elu soovid pikemas perspektiivis elada ning mida peaksid selle saavutamiseks täna tegema. Kui leiad piisavalt tugeva põhjuse investeerimisega alustamiseks, kuid suuri summasid ei ole veel jõudnud koguda, tasub alustada väikelaenudesse investeerimist pakkuvast platvormist, kus saad hakata passiivset sissetulekut teenima juba järgmisest kuust.

MONEYZENis saad erenevalt konkurentidest ise määrata oma investeerimisstrateegia ja valida, millise riskitasemega laenudesse ja millise intressiga soovid investeerida. Kõrgema riski puhul võid küsida ka kõrgemat intressi. Oma strateegiat saad igal hetkel muuta ja õppida tegutsedes. Suunates teenitud tulu uutesse laenudesse, saad osa ka liitintressi võludest. Astudes täna väikest sammu, paned aluse potentsiaalsele finantsvabadusele tulevikus.

* Fotol on Anneli Loorits esinemas Investor Toomase konverentsil 2024. Fotograaf Raul Mee.

Mida järgmiseks lugeda?