Milline laen sobib milliseks otstarbeks?

mees arvuti taga moneyzen laenu otstarve

Kuigi laenu võtmine ei peaks olema esimene samm rahaliste väljakutsetega toimetulekul, on see mõnikord siiski põhjendatud. Näiteks võib laen olla mõistlik, kui soovid osta endale elamispinda või asendada oma vana ja päevinäinud sõiduk uue ja ökonoomsema vastu. Selliste suurte ostude jaoks vajaminev summa on üsna suur ning on arusaadav, kui sul pole koheselt sellist raha võtta ja vajad lisafinantseerimist laenu näol.

Laenutooteid on turul mitmeid ning igaühel neist on oma eesmärk. Kodulaenud on mõeldud kodu ostmiseks, selle põhjalikuks renoveerimiseks või maja ehitamiseks ning autolaen ja autoliising on üldjuhul mõeldud sõiduki soetamiseks. Lisaks on saadaval veel mitmesuguseid teisigi laenutooteid nagu väikelaen, ilu- ja terviselaen, hariduslaen ja refinantseerimislaen. Vaatamegi nüüd lähemalt, mida need laenud endast kujutavad.

Väikelaen

Väikelaenu puhul ei määra laenuandja seda, mida sa laenatud rahaga teha tohid. Nagu selle laenu nimigi viitab, on väikelaenud väiksema rahalise väärtusega, ulatudes mõnesajast eurost kuni paarikümne tuhande euroni. Väikelaenude tagasimakseperiood on tavaliselt lühem kui teiste laenutüüpide puhul. MONEYZENis pakume me maksimaalset laenusummat 10 000 eurot, mille tagasimakseperiood on kuni 36 kuud.

Erinevalt eluasemelaenust iseloomustab väikelaenu kiire ja lihtne laenu taotlemise protsess. See tähendab, et saad laenutaotluse esitada internetis ja üldjuhul saabub laenuotsus kiiresti. Küll aga on väikelaenude intressimäär tavaliselt kõrgem. MONEYZENi tagatiseta väikelaenu intressimäär määratakse investorite vähempakkumise kaudu, mistõttu on see sageli soodsam võrreldes teiste sarnaste väikelaenudega. Kuna vahendame laene eraisikult eraisikule, pakume alternatiivi traditsioonilistele pangalaenudele.

Autolaen

Autolaen on tagatiseta laen, mis võimaldab katta mitmesuguseid sõidukiga seotud kulusid, alates uue sõiduki soetamisest kuni olemasoleva auto remondi ja hoolduseni. Autolaenu eeliseks näiteks autoliisingu ees on see, et saad auto kohe enda nimele vormistada, sul puudub sõidukile kaskokindluse sõlmimise kohustus ning samuti ei pea sa tegema esmast sissemakset.

Autolaenu abil saad osta uued rehvid, maksta korralise hoolduse eest või soetada varuosad, mis aitavad tagada sõiduki turvalisuse ja töökindluse. Lisaks autodele saad laenu kasutada ka teiste sõiduvahendite, nagu mootorratas, paat ja ATV, ostuks.

Remondi- ja sisustuslaen

Remondi- ja sisustuslaen on suurepärane võimalus investeerida oma kodusse, parandada elukvaliteeti ning suurendada oma kinnisvara turuväärtust. Remondilaen sobib ideaalselt, kui plaanid enda kodu renoveerida või värskendada — olgu selleks siis seinte värvimine, uue põrandakatte paigaldamine, vannitoa ümberehitus või köögi moderniseerimine. Lisaks võimaldab sisustuslaen soetada koju uut vajaminevat mööblit ning katta remondiga seotud tööjõukulud. Samuti võid sa remondilaenu kasutada ka erinevate kodus vajaminevate seadmete ostuks nagu televiisor, külmik, pesumasin või isegi muruniiduk.

Laenusummad varieeruvad tavaliselt mõnest tuhandest eurost kuni kümnete tuhandeteni, sõltuvalt laenuandja pakutavatest tingimustest ja kliendi krediidivõimekusest. Näiteks MONEYZENis pakume remondilaenu alates 500 eurost kuni 10 000 euroni, maksimaalse tagasimakseperioodiga kolm aastat.

Tervise- ja ilulaen

Tervise- ja ilulaen on mõeldud peamiselt ilu- ja meditsiiniliste protseduuride rahastamiseks, mida tavaline tervisekindlustus ei kata. Näiteks on see laenutoode sobiv, kui vajad rahastust hambaravi, silmade laseroperatsiooni või mõne ilukirurgilise protseduuri jaoks.

Mõtle rahulikult järgi, kas laenu võtmine on sinu jaoks ikka otstarbekas, eriti kui kaalud seda mõne iluprotseduuri tarbeks. Võib-olla oleks mõistlikum oodata ning selle asemel, et laenu võtta, hoopis iga kuu teatud summa kõrvale panna ja raha koguda. Tervisesse ja ilusse investeerimine on oluline, kuid seda tuleks teha samuti teadlikult ja vastutustundlikult.

Reisilaen

Reisilaen on tagatiseta tarbimislaen, mis on välja töötatud reisikulude ja reisimisega seotud täiendavate kulutuste rahastamiseks. Näiteks võimaldab reisilaen tasuda lennupiletite eest, mis sageli moodustavad suure osa reisieelarvest, eriti pikamaalendude või tipphooajal reisimise puhul. Laenu saab kasutada ka majutuse eest maksmiseks hotellides, hostelides või teistes ööbimiskohtades. Samuti saad laenu abil katta reisil olles igapäevaseid kulutusi nagu toit, suveniirid ja ekskursioonid.

Hariduslaen

Hariduslaen on suunatud nii Eestis kui välismaal hariduse omandamiseks ja õppimisega seotud kulude katmiseks. Lisaks saad sa hariduslaenu abi soetada erinevaid õppimiseks vajalikke vahendeid nagu arvutid ja erialased raamatud jne. Hariduslaenu kasutades saad luua omale tugeva vundamendi edukaks akadeemiliseks- ja professionaalseks tulevikuks.

Võrreldes riiklikult tagatud õppelaenuga pakub hariduslaen paindlikumaid tingimusi. Näiteks on hariduslaenu saamise võimalus ka akadeemilisel puhkusel viibivatel õppuritel, mis annab sulle vabamad käed õppimise teekonnal. Samuti sobib laen lühiajaliste kursuste ja koolituste finantseerimiseks.

Refinantseerimislaen

Laenu refinantseerimine tähendab olemasoleva laenu asendamist uue, parematel tingimustel laenuga. Refinantseerimine võimaldab sul säästa intressikuludelt, vähendada igakuist tagasimakstavat summat ning koondada mitu erinevat laenu üheks, muutes nii rahaasjad selgemaks ja laenude haldamise lihtsamaks. Näiteks, kui sa ei suuda enam 400 eurot kuus tasuda, võimaldab refinantseerimine lepinguperioodi pikendada ja seeläbi laenu kuumakset vähendada.

Refinantseerimine on ka hea viis kallitest kiirlaenudest vabanemiseks. Kiirlaenudel on kõrged intressimäärad ja lühikesed maksetähtajad. Refinantseerimislaen pakub aga oluliselt paremaid tagasimaksetingimusi, mistõttu tuleb selline laen sulle soodsam.

Enne refinantseerimislaenu otsuse tegemist võrdle erinevate laenupakkujate tingimusi, et leiaksid endale soodsaima laenu. Arvuta välja, kui palju raha sa refinantseerimisega tegelikult säästaksid, arvestades kõiki laenuga seotud kulusid. Refinantseerimine võib olla suurepäraseks võimaluseks oma finantsolukorra parandamiseks, kuid ainult siis, kui see on hoolikalt läbi mõeldud.

Peale refinantseerimist väldi kindlasti uute väikelaenude võtmist, kuna see viib taas laenulõksu, mis omakorda tühistab refinantseerimise eelised ja jätab sind olukorda, kust väljapääsu enam ei ole.

Tark ei torma ehk laena mõistlikult!

Olenemata laenu liigist on oluline mõista, et kuigi laen võib lühiajaliselt sinu rahalisi vajadusi rahuldada, kaasnevad sellega ka pikaajalised kohustused. Enne laenu võtmist tutvu hoolikalt laenulepingu tingimustega ning vaata alati ka laenu krediidi kulukuse määra (KKM).

Krediidi kulukuse määr on väljendatud protsendina, mis näitab laenu tegelikku kogukulu aastas. Mida madalam on see protsent, seda soodsam on sulle laen. Krediidi kulukuse määr hõlmab endas nii intressimäära, lepingutasusid kui ka teisi laenuga seotud kulusid. See on loodud selleks, et pakkuda laenuvõtjale paremat ja selget ülevaadet laenu tegelikust maksumusest, sest kediidikulukuse määr võimaldab sul võrrelda erinevaid laenupakkumisi ühtlustatud alusel. Nii saad teha kõige mõistlikuma laenuotsuse.

Lisaks kaalu enne laenu võtmist ka alternatiivseid lahendusi, nagu säästmine või kulude vähendamine. Tark inimene mõistab, et laen on kohustus, millega kaasnevad erinevad riskid ning laenuotsust ei tehta kergekäeliselt.

Ole ka sina tark ja laena mõistlikult!

Mida järgmiseks lugeda?