Säästmine või investeerimine – milline on sinu jaoks õige valik?

mündid topsis raha kasvab

Säästmine ja investeerimine on mõlemad olulised strateegiad, mis aitavad saavutada ja säilitada oma finantsturvalisust. Ehkki mõlema eesmärk – raha kogumine ja kasvatamine – võib tunduda sarnane, on strateegiate vahel siiski mõned olulised erinevused.

Mis vahe on säästmisel ja investeerimisel?

Säästmine on traditsiooniline viis raha kogumiseks ja oma finantsreservide loomiseks. Lihtsamalt öeldes tähendab see raha kõrvalepanekut lühiajaliste eesmärkide saavutamiseks või ootamatute kulutuste katmiseks. Säästmise peamine eelis investeerimise ees on riski puudumine ning vajaduse korral vahetu ligipääs oma rahale. Siiski, erinevalt investeeringutest, ei genereeri säästetud raha sulle lihtsalt niisama pangakontol seistes märgatavat lisatulu. Tõsi küll, et võid teenida ka deebetkontol seisvalt rahalt intressi, kuid selle määr on väga väike ja on keskmiselt 0,01% aastas. See tähendab, et kui sul on tavalisel arvelduskontol 10 000 eurot, teenid aastas intressi vaid 1 euro väärtuses.

Investeerimine tähendab raha paigutamist varadesse, mis teenivad sulle vastupidiselt säästmisele mingi aja jooksul lisatulu. Investeerimine tähendab nii aktsiate, võlakirjade, kinnisvara või muude varade ostmist, mis võivad aja jooksul oma väärtust kasvatada. Investeerimise peamiseks eeliseks säästmise ees on küll suurem potentsiaalne tulu, kuid see toob endaga kaasa ka suurema riski.

Kas säästa või investeerida?

Kas peaksid siis pigem säästma või oma vaba raha hoopis investeerima? Õige valik sõltub mitmest näitajast, nagu sinu finantseesmärgid, praegune finantsseis ja ka riskitaluvus. Allpool vaatleme olukordi, kus võib olla kasulikum säästa ja situatsioone, kus on mõistlikum keskenduda investeerimisele.

Säästmine:

    1. Lühiajalised eesmärgid: Kui raha on vaja lähitulevikus, on säästmine tavaliselt parim valik.
    2. Madal riskitaluvus: Kui oled ettevaatlik investeerija või su riskitaluvus on väga madal, tasub minna raha säästmise teed. Selline strateegia aitab hoida finantsolukorra stabiilsena ning vältida investeerimisega kaasnevaid riske.
    3. Ligipääs rahale: Kui soovid tagada kiire ja lihtsa ligipääsu igal ajal oma rahale.

    Investeerimine:

    1. Pikaajalised eesmärgid: Kui su eesmärk on pikaajaline, nagu muretu pensionipõlv või lapse hariduse rahastamine, on investeerimine mõistlik valik. Investeerimise eesmärk võib olla ka lühiajaline, kui soovid kiiresti tulu teenida, ent siis tuleb arvestada suurema riskiga. Lühiajalised investeeringud on volatiilsemad ja nende väärtuse kaotamise tõenäosus on suurem kui pikaajalistel investeeringutel. Laiemas perspektiivis pakub aga investeerimine kindlasti suuremat tulu võrreldes lihtsalt oma raha hoidmisega pangakontol.
    2. Suurem tulu ootus: Investeerimine võimaldab sul osaleda turu kasvus ning teenida tulu, kui oled valmis selleks võtma pisut suuremaid riske. Säästmise puhul võib vastupidiselt sinu raha väärtus ajapikku inflatsiooni tõttu hoopis kahaneda. Kuigi kogumishoiuse avamine on turvalisem ja pakub samuti väikest tulu kogutud rahalt, on investeerimine siiski tõhusam viis oma raha kasvatamiseks.
    3. Pikaajaline finantsplaan: Raha investeerimine pikaajalistesse eesmärkidesse võimaldab sul targalt ja strateegiliselt planeerida oma raha kasutamist aastateks või isegi aastakümneteks ette. Selline lähenemine kindlustab sulle tuleviku, pakkudes nii finantsilist kindlust kui ka rahalist sõltumatust.

    Kombineeritud lähenemisviis: säästmine ja investeerimine käsikäes

    Säästmine ja investeerimine ei ole tegelikult vastandlikud strateegiad, vaid täiendavad üksteist, luues tugeva finantsaluse ja tagades sulle parema tuleviku ning kindlustunde. Selline kombineeritud lähenemisviis võimaldab sul kasutada mõlema strateegia eeliseid. Siin on mõned võimalused, kuidas kombineerida säästmist ja investeerimist:

    1. Säästa ja loo nn meelerahufond:

      Alusta meelerahufondi loomisega, mis kataks vähemalt sinu kolme kuni kuue kuu väljaminekud. See tagab valmisoleku ootamatute kulude või töökaotuse korral. Parim viis sellise rahalise tagavara loomiseks on säästmine, ja seejuures ei ole oluline, kas kogud raha pangakontole või hoiupõrsasse. Säästmise suur eelis on see, et vajadusel on sul oma rahale alati kiire ligipääs.

        Kui otsustad raha koguda kogumishoiusele, loe enne hoiuse loomist hoolikalt selle kasutustingimusi. Paljud hoiused on tähtajalised, mis tähendab, et hoiusel olevat raha saab kasutada alles mingi aja möödudes ja mitte kohe. Meelerahufondi loomiseks soovitame valida hoius, mis ei sea tähtajalist lõpetamiskohustust ja võimaldab soovi korral hoiuse lõpetada vaid mõnepäevase etteteatamisega. Kuigi seda tüüpi kogumishoiuste tootlus on madalam, teenib siiski seal olev raha sulle samal ajal tulu ehk intressi.

        2. Loo investeerimiskonto:

          Ava investeerimiskonto, kuhu saad regulaarselt raha suunata pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks. Selleks pane paika oma pikaajaline strateegia ja ära lase end heidutada turu lühiajalistest kõikumistest.

          3. Automatiseeri maksed:

          Seadista oma pangas automaatsed maksekorraldused kuu alguseks, mis suunavad osa sinu sissetulekust otse säästmiskontole ja teise ettenähtud summa investeerimiskontole. Selliselt käitumine vähendab kiusatust kulutada vaba raha ebavajalikele asjadele.

          4. Mitmekesine investeerimisportfell:

          Taga oma kindlustunne ja investeeri mitmekesistatud portfelli, mis hõlmab endas erinevaid varaklasse. Selline strateegia aitab vähendada riski ja tagab sinu investeeringute vastupidavuse turu kõikumiste ees. Üks soovitus on alustada raha kogumist kolmandasse pensionisambasse. See on hea võimalus tulevikuks raha säästa, et tagada endale mugav ja muretu vanaduspõlv.

          5. Oma strateegia hindamine ja kohandamine:

          Hinda regulaarselt oma finantsolukorda ja eesmärke ning kohanda oma säästmise- ja investeerimise strateegiaid vastavalt vajadusele. Oluline on püsida kursil ja teha muudatusi vastavalt sinu elus toimuvatele muutustele.

          Seega kombineeritud ja tark lähenemisviis võimaldab sul saavutada tasakaalu säästmise ja investeerimise vahel ning maksimeerida oma raha mõistliku kasutamist ning selle kasvatamist.

          Oma raha tuleviku kindlustamine pole kunagi olnud lihtsam, sest MONEYZEN veebilehel saad sa avada oma investorikonto kiirelt ja mugavalt. Tutvu meie tingimustega, loo investorikonto ning kombineeri omavahel nutikat säästmist ja tarka investeerimist!

          Mida järgmiseks lugeda?

          UUDISKIRI

          Liitu MONEYZENi uudiskirjaga, et olla kursis viimaste uudiste ja värske infoga rahatarkuse teemadel.

          Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.