Palgatööst vabaks – teekond finantsvabaduse suunas

riin maesalu investeerimisfestival 2024 moneyzen

Ilmselt on paljud meist kas aeg-ajalt või isegi sagedamini tundnud, et olemasolev palgatöö ei paku enam rahuldust. See tunne, et hommikuti ärgates ei ole töö enam miski, mis sind innustab, on äärmiselt kurnav. Veelgi raskemaks teeb selle olukorra teadmine, et hoolimata kogu panustatud ajast ja energiast, ei tundu sa oma töö eest saavat väärilist tasu või tunnustust. Võib tekkida tunne, et on aeg midagi muuta – soov vabaneda rutiinist ja leida viis, kuidas hakata ise oma elu peremeheks.

Selles olukorras on oluline mõista, et muutus ei sünni üleöö ning sul on vaja julgust oma töökoha ülesütlemiseks. Veelgi tähtsam on aga tegutseda targalt ja läbimõeldult, mitte tormakalt. Kuigi unistus palgatööst loobuda võib tunduda ahvatlev, tasub enne lahkumisavalduse esitamist hetkeks järele mõelda ja oma edasised sammud hoolikalt läbi kaaluda.

Tark ja julge olemine tähendab aga ennekõike plaani omamist. Oluline on seada paika järgmised sammud, koostada realistlik finantsplaan ning kaaluda juba töötamise ajal investeerimist. Nii saad raha kõrvale panna ja luua endale kindlustunde enne, kui astud suure sammu palgatööst loobumise suunas. Mõtle hoolikalt läbi, kuidas hakkama saada ilma igakuise sissetulekuta.

Lihtsalt ilma plaanita töölt lahkumine pakub küll ajutist kergendust, ent peagi võib reaalsus ja finantsiline ebakindlus sul jalad alt lüüa. Seetõttu on mõistlik valmistuda, luues enda jaoks piisava finantspuhvri ja kindlad väljavaated uutele võimalustele.

Esimesed sammud finantsvabaduse suunas

Finantsvabadus ei tähenda ainult palgatööst loobumist. See tähendab teadlikku rahaasjade planeerimist, investeerimist ja oskust oma ressursse targalt kasutada. Näiteks võib Riin Mäesalu, Eesti investor ja rahatarkuse õpetaja, olla paljudele inspiratsiooniks. Tema ettekannet Investeerimisfestivalil kuulates saime teada, et tema teekond finantsvabaduseni algas siis, kui ta tundis, et on palgatööle andnud kõik, mis võimalik, ning otsustas seejärel, et on aeg enda elu üle kontroll haarata.

Riin rõhutas, et julgus on küll oluline, kuid see ei tähenda, et peaks riskima mõtlematult. Tema soovitus on tulevikku üles ehitada samm-sammult – alustada meelerahufondi raha kogumisega ja seejärel järk-järgult investeerida. Kui meelerahufond on piisav ja tunned, et suudad oma kulud katta ka ilma palgatööta, võid teha väikeseid samme, näiteks võtta palgata puhkust ja katsetada, kas selline elustiil üldse sobib sulle. Nii saad riskivabalt aru, kas oled valmis täielikult palgatööst loobuma või soovid hoopis omavahel kombineerida töötamist ja rahalist vabadust.

Leia tasakaal igapäevaelu ja pikaajaliste unistuste vahel

Kuidas siis ikkagi palgatööst vabaks saada? Oluline on leida viis, kuidas elada täisväärtuslikku elu, samal ajal tagades kindlustunde tulevikuks. Rahaliselt sõltumatu elu ei tähenda, et peaksid kõigest loobuma ja elama minimaalsete vahenditega. Pigem tähendab see võimalust pühenduda sellele, mis sind tõeliselt paelub, ilma et peaksid pidevalt raha pärast muretsema. See kõlab kahtlemata kui väga ilus mõte.

Riin Mäesalu kogemuste põhjal võiksid kaaluda, kuidas oma sissetulekuid mitmekesistada ja kulutusi teadlikumalt hallata. Oluline on luua selge ülevaade oma rahaasjadest – hinnata, kuhu raha kulub ja milliseid kulusid saab vajadusel kärpida. Seega enne, kui lahkumisavalduse oma tööandja lauale poetad, loe mõttega läbi järgmised punktid:

  1. Testi oma rahalist võimekust juba mõned kuud enne töölt lahkumist: Nagu Riin Mäesalu tegi, esita endale väljakutse, kuidas tulla toime näiteks 500 euroga kuus. See aitab sul reaalselt aru saada, kui palju suudad säästa ja kuidas saaksid vajadusel hakkama minimaalse eelarvega.
  2. Kas sul on piisavalt rahalist tagavara, et ka pikemaajaliselt hakkama saada? Eelnevalt tuleks varuda summa, mis kataks vähemalt sinu 6–12 kuu kulud. See annab sulle turvatunde ja võimaldab stressivabamalt toime tulla. Samuti võiksid kaaluda palgata puhkust enne päriselt töölt lahkumist. Nii saad end proovile panna, teades, et vajadusel on sul alati varuplaan olemas.
  3. Vähenda laenukoormust: Enne töölt lahkumist oleks mõistlik katta kõik tarbimislaenud ja võlad. Eluasemelaenu võid alles jätta, kuid kõrge intressiga laenud võivad muutuda suureks stressiallikaks, kui otsustad mugavast elust loobuda.
  4. Planeeri oma eelarve hoolikalt: Kui oled kindel, et suudad rahaliselt hakkama saada, siis veendu, et sinu eelarve kataks kõik esmavajadused (eluase, toit, tervishoid). Vältida tuleks liigseid kulutusi meelelahutusele ning säästude kiiret kulutamist pärast töölt lahkumist.
  5. Mitmekesista sissetulekuallikaid: Mõtle, kuidas saaksid teenida lisatulu – näiteks konsultatsioonide, esinemiste või muude projektide kaudu. Küsi lähedastelt, mida nad sinult ostaksid, et saada uusi äriideid. See võib olla mis tahes valdkond, milles sa oled hea.
  6. Kaalu investeerimist: Kui sul on kogunenud raha, alusta investeerimist väiksemate summadega. Võimalusel suuna juba varakult osa oma sissetulekust automaatselt investeeringutesse, et vähendada rahalise kindlustunde kaotamise riski.
  7. Õpi ja arenda oma oskusi: Jätka enesearenguga, et tööturule naasmine või uute alade vallutamine oleks lihtsam. Tänapäeval on palju võimalusi uute oskuste omandamiseks. Võid osaleda koolitustel, õppida kutsekoolis või ülikoolis ning läbida erinevaid online-kursuseid, mis annavad samuti vajalikud teadmised ja sertifikaadid.
  8. Leia tasakaal unistuste ja reaalsuse vahel: Mõtle hoolikalt läbi oma unistused ja prioriteedid. Alati ei pea suuri eesmärke kohe ja kiirelt saavutama. Alusta vaikselt, kuid mõtle suurelt!

Investeerimine – alusta teekonda palgatööst vabanemiseks

MONEYZEN on ühisrahastusplatvorm, mis pakub suurepärast võimalust ka algajatele investoritele oma investeerimisteekonna alustamiseks. Isegi väikeste summadega, alates vaid 20 eurost, saad hakata koguma passiivset tulu, investeerides väikelaenudesse. Seega ei pea alustamisel summad olema suured ning saad mugavalt investeerida oma palgatöö kõrvalt ja seda ka siis, kui su palk jääb alla Eesti keskmise.
Platvorm pakub mugavaid ja paindlikke tööriistu, mis aitavad hajutada riske, automatiseerida investeeringuid ning hallata portfelli ilma, et peaksid pidevalt turge jälgima. Keegi ei eelda, et alles alustades on sul sügavad teadmised investeerimisest.

Algaja investeerijana saad MONEYZENis samm-sammult õppida, kuidas oma raha kasvama panna, ehitades samal ajal turvaliselt ja läbimõeldult oma portfelli üles. Tänu automaatsetele investeerimistööriistadele ja läbipaistvatele tingimustele on MONEYZEN ideaalne platvorm, kus saada oma esimene investeerimiskogemus, mis aitab sul investeerimismaailmas käe valgeks saada.

Lihtsalt julge alustada ja katseta!

Seega teekond palgatööst vabanemiseni on igaühe jaoks erinev, kuid olulisemad on siinkohal planeerimine ja julgus. Alusta väikselt, katseta ja proovi erinevaid lähenemisviise. Kõige hullem, mis juhtuda võib on see kui avastad, et pead tagasi palgatööle minema – kuid vähemalt oled sa õppinud ja arenenud ning su silmaring on laienenud. Ja mis peamine – sa tead, et alati on võimalus uuesti proovida!

Oluline on, et sinu unistused ei jääks vaid unistusteks. Vii need ellu juba täna ja astu teadlikke samme, et sinu unistused teoks saaksid, ükskõik kui suured või väikesed need ka esialgu poleks.

Fotol on Riin Mäesalu Investeerimisfestivalil 2024. Foto autor on Mailis Vahenurm.

Mida järgmiseks lugeda?

UUDISKIRI

Liitu MONEYZENi uudiskirjaga, et olla kursis viimaste uudiste ja värske infoga rahatarkuse teemadel.

Kinnitame, et kaitseme uudiskirjaga liitunute isikuandmeid ega levita neid kolmandatele osapooltele.